یادداشت های روزانه غزه (۲۵)

«ما از مردن در لحظه آخر می ترسیم»

رامی ابو جموس یادداشت های روزانه خود را برای «اوریان ۲۱» می نویسد. او که بنیانگذار «غزه پرس» - دفتری که در ترجمه و کارهای دیگر به روزنامه نگاران غربی کمک می کند- است، ناگزیر شده با همسر و پسر دو سال و نیمه اش ولید، آپارتمان خود در شهر غزه را ترک نماید و اکنون به طور مشترک با یک خانواده دیگر، در آپارتمان ۲ اتاق خوابه ای سکونت دارد. او رویداد های روزانه خود و غزه ای های رفح، که در این منطقه بینوا و پرجمعیت گیرافتاده اند را برای انتشار در «اوریان ۲۱» می نویسد:

پنجشنبه ۲ مه ۲۰۲۴

همانطور که می دانید، من به پسرم ولید یاد داده ام که وقتی صدای بمب گذاری را می شنود، دست بزند تا باور کند که این یک نوع بازی است. این بار واقعاً من را ترساند. بمب ها که در اطراف ما می بارید، ناگهان تشدید شد. من اینبار خیلی ترسیدم زیرا در مورد آتش بسی صحبت می شود که نزدیک است. ما به تجربه می دانیم که وقتی آتش بس اعلام می شود، جنگ در آخرین ساعات قبل از آن تشدید می گردد. بمباران در رفح بسیار شدید شده است.

خانواده همسرم در منطقه ای به نام العلم در غرب شهر رفح در ساحل زندگی می کند. آنها زیر چادر و زیر برزنت هستند. بمب در اطراف خانه های آنها نیز فرود آمد.کسانی قربانی و مجروح شدند. ده ها هزار نفر محله ای را ترک کرده اند که از میدان العلم تا بیمارستان هلال احمر فلسطین امتداد دارد. شایعه ای منتشر شد مبنی بر اینکه آوارگان مجبور به تخلیه شدند زیرا قرار است محله با حلقه ای از بمباران محاصره شود.

مردم رفتند و همه چیز را رها کردند

همه وحشت زده شدند و شروع به رفتن کردند. با همسرم و همه دوستانی که آنجا هستند تماس تلفنی داشتم. از من پرسید «آیا درست است؟ یا طبق معمول شایعه است؟ ». نمی دانستم چه بگویم و نمی توانستم برای آنها تصمیم بگیرم. گفتم: « هر کاری می خواهی بکن. بهتر است آنجا را ترک کنی زیرا هرگز نمی‌دانی که این شایعه است یا نه، اما در هر صورت هیچ اعلام رسمی ای از سوی اسرائیلی‌ها انجام نگرفته». اما من به خوبی می‌دانم که اگر واقعاً آتش‌بس برقرار شود، بمباران‌ها تشدید می شوند و در نتیجه قربانیان زیادی خواهد گرفت. در کل این منطقه فقط چادر و برزنت وجود دارد. مردم رفتند و آنجا را رها کردند. همه اعضای خانواده همسرم به میدانی به نام «ماهی تازه» رفتند، که نام آن برگرفته از یک رستوران معمولی غزه بود، که به خاطر ماهی‌هایش که همه آن را دوست داشتند، شهرت داشت.

ظاهراً همین‌طور که می‌نویسم، ما در مسیر آتش‌بس هستیم. همچنین شایعاتی مبنی بر صدور حکم بازداشت از سوی دادگاه کیفری بین المللی علیه نتانیاهو و رهبران نظامی اسرائیل وجود دارد. اگر این درست باشد دیگر چیزی برای از دست دادن ندارند و تا آخر ادامه می دهند و به همه شلیک می کنند.

من معتقدم که نتانیاهو زیر آتش بس می زند، حملات را تشدید می کند، شاید به ویژه علیه رفح. اینجا ترس حاکم است. به طور معمول، باید برعکس باشد: تمام این جهنم می تواند پایان یابد، ماشین جنگ می تواند متوقف شود. اما این اولین جنگ ما نیست و ما می دانیم که درست قبل از پایان جنگ چه اتفاقی می افتد. من از جمله افرادی هستم که اینطور فکر می کنند چون عنوان یک روزنامه نگار هر بار شاهد خداحافظی پدر و مادری با فرزندانشان بوده ام، کودکانی را نیز دیده ام که با پدر و مادرشان خداحافظی می کنند. کسانی که در بیمارستان ها یا زیر آوار جان خود را از دست داده اند.

ما در عصر بمب زندگی می کنیم

من همیشه این تصاویر را در سر دارم، برای خانواده ام می ترسم، برای پسر دو و نیم ساله ام می ترسم. ما در عصر بمب زندگی می کنیم. غروب، ما زود به رختخواب می رویم، حدود ساعت ۸ یا ۸ و نیم ، اما نیمه شب از خواب بیدار می شویم زیرا «مهمانی شروع می شود»: بمب ها کم و بیش نزدیک ما می افتند و ما بیدار می مانیم. بلافاصله آماده می شویم که با بچه ها بیرون برویم، این امری عادی شده است. ما تا به حال، در طول تقریباً ۷ ماه جنگ، مقاومت کرده ایم، اما می ترسیم در آخرین لحظه بمیریم.

ما از مردن می ترسیم زیرا نتانیاهو دیوانه خواهد شد، حتی دیوانه تر از غزه، تهاجمی تر، زیرا قرار است انتقام شخصی بگیرد، زیرا آتش بس، حکم بازداشت - یا هر دو - پایان زندگی سیاسی او خواهد بود. در بمباران هیچ قانونی وجود ندارد. به هر ساختمانی، هر خانه ای می توان ضربه زد، به این بهانه که یکی از اعضای حماس یا جهاد اسلامی را پناه داده است. متأسفانه حماس و جهاد اسلامی همه جا هستند: حماس یک برادر، یک پدر، یک پسر عمو و یک دوست است. همه هدف هستند اگر با یک مرد حماس ملاقات کردید، اگر سوار یک ماشین یا تاکسی شدی که یک حماسی را حمل کرده، تو تبدیل به یک هدف می شوی.

این همان چیزی است که اسرائیلی ها آن را خسارت جانبی می نامند. یعنی اکثریت قربانیان این جنگ. حماس تقریباً ۳۰ درصد از جمعیت نوار غزه را تشکیل می دهد. کارمندان دولت حماس بیش از ۵۰ هزار نفر هستند که همه آنها عضو آن نیستند و به دلیل اینکه تنها امکان دریافت حقوق، استخدام در دولت بود، به آن تن دادند. اما همه این افراد خانواده دارند، بنابراین ۷۰ درصد و حتی ۹۰ درصد از اهالی غزه هدف بالقوه اسرائیلی ها هستند.

احتمالاً شب برای همه سخت خواهد بود

به همین دلیل است که وقتی ولید زیاد کف می‌زند می‌ترسم و امیدوارم تمام شود. ما از شبی می ترسیم که برای همه سخت باشد. خانواده همسرم از من می پرسند اگر قرار است حماس بمباران شود، چرا ما را هدف قرار می دهند، منطقه امنیتی جدید از کجا شروع می شود ؟ اسرائیلی ها از منزوی کردن رفح در دو طرف شرقی و غربی به ویژه از جاده ساحلی صحبت می کنند. آیا شهر رفح از منطقه المواصی جدا خواهد شد؟ آنجا هزاران نفر در کنار دریا پناه گرفته اند.

منطقه ای که با شما صحبت کردم و العلم نام دارد، تقاطع شهر رفح و جاده ساحلی است. شاید آن را بمباران کنند تا کسی باقی نماند. اگر مردم مجبور به رفتن شوند، نه ماشینی وجود خواهد داشت، نه گاری ای که با حیوانی کشیده شود و نه وسیله ای برای حمل و نقل. آنها با پای پیاده و کیسه ای بردوش آنجا را ترک خواهند کرد. اسرائیلی‌ها می‌توانند مانند زمانی که خان یونس، شهر شمال رفح را محاصره کردند، برای دستگیری موانعی ایجاد کنند.

سوالات زیادی مطرح می شود، زیرا به این نوع عملیات ارتش اسرائیل عادت کرده ایم. روز بسیار بدی داشتیم، روز ترس، بمباران، نگرانی بزرگ. امیدوارم همه چیز به سرعت تمام شود. و آن وقت ولید برای یک جشن واقعی، جشن آتش بس، کف خواهد زد.