یادداشت های روزانه غزه (۱)

«دریافت یک بسته در رفح، امری استثنائی است»

رامی ابو جموس یادداشت های روزانه خود را برای «اوریان ۲۱» می نویسد. این روزنامه نگار، در ماه اکتبر زیر فشار ارتش اسرائیل، ناگزیر آپارتمان خود در شهر غزه را همراه با همسر، پسر دوسال و نیمه و ۳ فرزندخوانده حاصل از ازدواج اول همسرش ترک کرد. در سفری خطرناک، زیر گلوله باران تانک های اسرائیلی خود را به رفح رساند و امروز جزء حدود ۱.۵ میلیون نفری است که به این جنوبی ترین شهر نوار غزه در مرز مصر پناه برده اند و نخست وزیر بنیامین نتانیاهو، به بهای انجام کشتاری جدید از مردم غزه، آنها را تهدید به حمله و تصرف آن می کند. رامی، بنیانگذار «غزه پرس» - دفتری است که به روزنامه نگاران غربی کمک و خدمات ترجمه ارائه می کند- و اکنون یک آپارتمان دو اتاقه را با خانوائه ای دیگر شریک شده است. امری که در مقایسه با وضعیت بیشتر جابجاشده های دیگر، چنان که خود او با طنزی تلخ و سیاه می گوید یک «تجمل» است. «اوریان ۲۱ » این امکان را در اختیار او گذاشته تا یادداشت های روزانه خود و زندگی مردم غزه در رفح را که در این منطقه بینوا و پرجمعیت گیر افتاده اند را منتشر کند.

چهارشنبه ۲۱ فوریه ۲۰۲۴:

دیروز هدیه خوبی از یک دوست فرانسوی دریافت کردم. یک چادر ۴ نفره، هدیه خیلی خوبی است. داشتن یک چادر در رفح یک رویا است، چون در هر لحظه می توان خانه خود را ازدست داد، چنان که برای ما در شهر غزه رخ داد و زیر باران گلوله و تیراندازی تانک های اسرائیل قرار گرفتیم. این چادر برای ما یک وسیله کمک است. آن دوست همچنین برای ما لباس و برای کودکان شکلات فرستاد. پسر کوچک من ولید غرق شادی شد. در بسته ای که دریافت کردیم مقداری نیز دارو و بخصوص قرص هایی برای تصفیه آب وجود داشت. این خیلی اهمیت دارد زیرا آب شور است. دریافت یک بسته در رفح امری استثنایی است. به معجزه می ماند. فوق العاده است. باید ارتباط هایی داشت که من به دلایل امنیتی نمی توانم درباره آنها حرف بزنم.

امروز صبح، همسایه ها از من پرسیدند که آیا می توان به ساحل دریا در المواسی رفت. ارتش اسرائیل مرتب می گوید که محل امنی است، اما شامگاه دیروز به آن حمله کرد. دستکم ۷ تن کشته و عده زیادی مجروح شدند. ۲ تن از کشته شده ها از کارکنان محلی «پزشکان بدون مرز» (MSF) بودند که در آنجا کلبه ای اجاره کرده بودند. آخرین خبرهای امروز صبح، چهارشنبه، این است که ارتش عقب نشینی کرده است. مشخصات ماهواره ای توسط MSF به اسرائیلی ها داده شده بود تا آن را بمباران نکنند.

 Capture d'écran de l'itinéraire à pied de Rafah à Al-Mawassi (la durée de 1h37 est purement indicative).
Capture d’écran de l’itinéraire à pied de Rafah à Al-Mawassi (la durée de 1h37 est purement indicative).
Google Maps

ارتش جاده ای که از رفح به سوی شمال به دیر البلح رفته و از خان یونس می گذرد را قطع کرده است. این کار جدیدی است. رفت و آمد در خیابان صلاح الدین، که آن هم به سوی شمال می رود، مدتی طولانی است که قطع و اکنون رفح کاملا منزوی شده است. مردم دستخوش وحشت و نگرانی اند. نمی دانند چه کار کنند. آیا این آغاز حمله زمینی به رفح است ؟ آیا اسرائیلی ها ابتدا به المواسی و بعد به رفح حمله می کنند تا ما را به سوی صحرای سینا در مصر برانند ؟

کسانی که ترجیح می دهند خوشبین باشند، به دیدار اساعیل هنیه، رهبر حماس از قاهره دل بسته اند. اعتقاد براین است که در آنجا به حماس و اسرائیل فشار وارد می شود تا دستکم درمورد یک آتش بس به توافق برسند. من امیدوارم که این امر در ماه رمضان، دستکم به صورت موقت رخ دهد. مردم به راستی خسته اند. کمک های انسان دوستانه باید به ویژه به شهر غزه و شمال نوار غزه برسد.

 Capture d'écran de la bande de Gaza où l'on voit les trois villes de Rafah, Khan Younès et Deir El-Balah.
Capture d’écran de la bande de Gaza où l’on voit les trois villes de Rafah, Khan Younès et Deir El-Balah.
Google Maps