ایالات متحده امریکا

انتخابات آمریکا: لابی طرفدار اسرائیل در کنار نامزدهای ترامپیست

تغییر غیرمنتظره ای در ماه های اخیر در رفتار کمیته روابط عمومی آمریکا اسرائیل (Aipac) رخ داده است. در ۱۷ دسامبر ۲۰۲۱، این سازمان دفاع از منافع اسرائیل در ایالات متحده با اعلام ایجاد «کمیته اقدام سیاسی» (Political Action Committee, PAC) با ابعادی بسیار گسترده، رسما نبرد برای انتخابات ۸ نوامبر ۲۰۲۲ را آغاز کرد.

«کمیته اقدام سیاسی» (PAC) ارگانی است برای تأمین مالی کمپین های سیاسی . در ژانویه ۲۰۱۰، دیوان عالی ایالات متحده با رای پنج قاضی در مقابل چهار قاضی به نفع یک انجمن فوق محافظه‌کار به نام Citizens United ، به آن امکان داد که صندوق حمایت از نامزدهای انتخاباتی - PAC های معروف - را بدون محدودیت ایجاد کند و حتی به اهداکنندگان آن اجازه ناشناس ماندن داده شود. این صندوق ها، که گاهی غول‌پیکرند، نمی‌توانند مستقیماً به نامزدها پول بپردازند، اما می‌توانند به صورت نامحدود در کمپین‌های ظاهراً «مستقل» به نفع آنها مشارکت کنند. قضات عالی تصمیم خود را چنین توجیه می کنند که فعالیت PAC ها و super-PAC ها شامل اولین متمم قانون اساسی می شود که از آزادی بیان حمایت می کند... چگونه می توان سیستم انتخاباتی آمریکا را که قبلاً نیز عمیقاً از قانقاریای پولی بیمار بود ، بیشتر فاسد کرد ؟

تا به حال، کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل (Aipac) که ۵۹ سال پیش تأسیس شد، هرگز این نوع فعالیت را آغاز نکرده بود(۱). دلیلی که به آن استناد می شد: این کمیته یک سازمان حزبی نیست، از افراد حمایت نمی کند، بلکه فقط دارای یک اصل است یعنی دفاع از اسرائیل. در واقع، آیپک از لحاظ تاریخی به سیاستمداران زیادی از هر دو حزب اصلی کمک مالی کرده ، اما این کار را به روش‌های مختلف غیر از مشارکت مستقیم انجام داده است. اما این بار نگرش خود را تغییر می دهد. بتسی برنز کورن، رئیس آن، این تغییر را چنین توضیح داد: مسئله «بهبود اثربخشی مأموریت ما در محیط سیاسی کنونی» است (۲). ترجمه این جمله: زمان تغییر کرده است.البته نه به این دلیل که این سازمان فاقد غول های آمریکایی، چه یهودی و چه غیریهودی ای باشد که از «مأموریت» او حمایت مالی کنند. آیپک یکی از ثروتمندترین گروه های لابی در ایالات متحده است. البته نه به اندازه لابی داروسازی یا سازندگان سلاح های سنگین ، اما در میان لابی های سیاسی یکی از قوی ترین هاست.

اما مسئله «محیط سیاسی» است که در آن فعالیت می‌کند، که واقعاً تکامل یافته و البته نه در جهت منافع آن. چپ دموکرات به طور فزاینده ای مخالف نگرش اسرائیل نسبت به فلسطینی ها است، تا جایی که این موضوع در داخل حزب در حال تبدیل شدن به یک چالش هرچند نه با اهمیت درجه اول اما در حال افزایش است. قتل روزنامه‌نگار آمریکایی-فلسطینی، شیرین ابو عاقله باز هم بیشتر تصویر اسرائیل را خدشه دار کرد. بخصوص صحنه های ضرب و شتم افرادی که تابوت او را حمل می کردند توسط پلیس اسرائیل که توسط تمام رسانه‌ها پخش شد. بنابراین لازم آمد که به این «محیط» جدید واکنش نشان داده شود.

علیه سقط جنین، طرفدار اسلحه و علیه اقلیت ها

آیپک تصمیم گرفت در دو جهت عمل کند. اولین مورد حمایت فعال از مورد اعتمادترین دوستان اسرائیل بود. و آنها چه کسانی هستند ؟ خشن ترین ترامپیست ها در حزب جمهوری خواه.در نتیجه آیپک تصمیم گرفته است ابتدا از آنها حمایت کند. در کشوری که همانطور که واشنگتن پست نوشت «طرفداری از تئوری‌های رئیس‌جمهور سابق ترامپ در مورد تقلب در رأی‌گیری [ریاست‌جمهوری] ۲۰۲۰، شرط پذیرفته شدن در اکثر انتخابات مقدماتی جمهوری‌خواهان شده است»(۳)، آیپک کار خود را با تامین مالی ۱۰۹ نماینده جمهوری خواه کنگره (از میان ۱۴۷نماینده) آغاز کرد که از تایید انتخاب جو بایدن خودداری کرده بودند (این رقم مربوط به ۲۲ آوریل است و ممکن است تعداد آنها افزایش یافته باشد). ایده آیپک این بود که ستون فقرات حمایت از سیاست اسرائیل در جامعه آمریکا، که اکنون اساساً در این محافل است، را مستحکم کند. آیا نیاز به یادآوری است که همین افراد در خط مقدم حامیان بازار آزاد فروش اسلحه، ممنوعیت سقط جنین برای زنان و هزار و یک راه جلوگیری از رای دادن سیاهان و سایر اتباع اقلیت تبار در انتخابات هستند ؟

به سه نمونه در میان ۱۰۹ نماینده کنگره اشاره می کنیم. اسکات پری، کاندیدای پنسیلوانیا، که مدافع نظریه «جایگزینی بزرگ» «آمریکایی های واقعی» (سفیدپوستان) با انواع مختلف سیاه چرده هاست. جیم جردن (اوهایو) و بری لودرمیلک (گرجستان) دارای نظرات مشابهی هستند. هر سه مظنون هستند که نقش فعالی در تدارک حمله ۶ ژانویه ۲۰۲۱ به کاخ کنگره امریکا با هدف ممانعت از ورود جو بایدن به کاخ سفید داشته اند. این سه نفر از شهادت دادن در برابر کمیسیون تحقیق کنگره درباره این رویداد خودداری کردند. آنها همچنین جزو اولین ذینفعان از پول بادآورده آیپک بودند.

اما آیپک فقط حمایت گسترده خود را از نامزدهای راست افراطی انجام نداده است.این لابی همچنین مدت‌هاست که از حمایت از جمهوری‌خواهانی خودداری کرده است که اگرچه حامی سرسخت اسرائیل هستند، اما زیر پرچم ترامپ گرد نیامده اند. انگار مهم آنست که به تریج قبای دونالد که هنوز در حال بررسی امکان کاندیداتوری اش است، برنخورد. مورد لیز چنی گویا است. لیز، دختر دیک چنی، معاون سابق رئیس جمهور جورج دبلیو بوش، اکنون از پرطرفدارترین شخصیت ها در میان جمهوری خواهانی است که تلاش می کنند در برابر تسلط فزاینده ترامپ بر حزب مقاومت کنند. ترامپ از لنگرگاه شخصی خود در مار-آ-لاگو، فلوریدا، تصمیم می گیرد که کدام جمهوری خواه تحت رهبری او کاندیداتوری خود را اعلام خواهد کرد و چه کسی این افتخار را نخواهد داشت. اما لیز چنی که از حامیان پرشور اسرائیل و از جانبداران دیرینه آیپک است نامش در لیست سوپر پکی( super-PAC ) نبود که در طی چهار ماه از بیش از صدها جمهوری‌خواه حمایت مالی کرده است. تصمیم گیری در این باره برای آیپک کاری دشوار بود: تأمین مالی لیز خلاف میل ترامپیست‌ها بود، که از او متنفرند . اما عدم انجام آن باعث می شد آیپک مانند خیک پولی در خدمت قبیله ترامپ به نظر برسد. امری که به یک معمای دخالت در سیاست می ماند: سرانجام در ۳۰ آوریل، آیپک از این مخالف ترامپ حمایت مالی کرد، اما بحث ها در داخل آن بسیار داغ بود.

آیپک می‌داند که برخلاف «ارزش‌هایی» عمل می کند که اکثریت یهودیان آمریکایی از آن حمایت می‌کنند و باعث شده است که برای چندین دهه به طور سیستماتیک به دموکرات‌ها رأی دهند. همانطور که خواهیم دید، انتقاد از طرف هواداران دموکرات آیپک کم نبوده ، کسانی که همچنان تعدادشان بسیار زیاد است. با این حال، سخنگویان آیپک بر خلاف همه شواهد، بارها و بارها تکرار کرده اند که این لابی «دو حزبی» باقی مانده است. پس چنین رفتاری از کجا سرچشمه می گیرد ؟ ریشه چنین عملکردی اینست که اکثر طرفداران آن که قبلا پیرو خط «دو حزبی» ای بودند که در خدمت یافتن متحد در بین دموکرات ها و جمهوری خواهان بود، معتقدند که این خط دیگر مناسب و کارآ نیست. و برای جلوگیری از تضعیف دائمی وجهه اسرائیل در افکار عمومی آمریکا، بهتر است از نیروهای مستحکم طرفدار اسرائیل (گرایش های ملی گرا و انجیلی جمهوری خواهان، که اکنون در میان طرفداران این حزب اکثریت هستند) حمایت شود تا حزب دموکراتی که رای دهندگانش طرفداری بی قید و شرط از اسرائیل را کنار می گذارند و در نتیجه برای تل آویو کمتر و کمتر «امن» به حساب می آید.

یهودیانی که به اسرائیل پشت کرده اند

در خود آیپک، انتقاد از حمایت از جمهوریخواهان «کودتاچی» کم نبوده است و بحث حول یک ایده متمرکز بود: اگر آیپک از یک جنبش سیاسی ضد دموکراتیک حمایت کند، یهودیان آمریکایی به سرعت به آن پشت خواهند کرد. به عنوان مثال، این استدلالی است که توسط داگلاس بلومفیلد، مدیر حقوقی سابق آیپک ارائه شده است که نظری ساده را مطرح می کند:« یهودیان آمریکایی را نباید احمق دانست. آنها متوجه خواهند شد که آیپک عمدتاً از نامزدهایی حمایت می کند که دقیقاً رفتارشان برعکس آنچیزی است که آنها فکر می کنند. مطمئنا، هر دو گروه می توانند از اسرائیل حمایت کنند، اما در مورد هر چیزی آنها میلیون ها مایل از هم فاصله دارند.»(۴).

بلومفیلد می ترسد که چنین یهودیانی نه به اعتقادات اصلی خود بلکه به اسرائیل پشت کنند. در داخل آیپک ، این همان چیزی است که بسیاری از اعضا فکر می کنند. هالی سویفر، رئیس شورای دموکراتیک یهودی آمریکا، یک سازمان بسیار حامی اسرائیل، می‌پرسد: «چرا آیپک از نامزدهایی حمایت می‌کند که خود را با کودتاگران و برتری‌طلبان سفیدپوست همسو می‌کنند ؟» او نگران است که این اتحاد « خود آمریکا را به خطر می اندازد» زیرا اساساً بسیار غیردموکراتیک است: «حمایت آیپک [از نامزدهای ترامپیست] عمیقاً نگران‌کننده است زیرا نشان می‌دهد که تنها با هدف حمایت از اسرائیل، ممکن است پایبندی به دموکراسی در آمریکا را زیر سؤال ببریم» (۵).

خانم سویفر حتما می داند که برخی از نامزدهای دموکرات که مسلماً تعدادشان کمتر است، با این وجود کمک مالی آیپک را نیز پذیرفته‌اند. لابی طرفدار اسرائیل مبالغ هنگفتی را جمع آوری کرده و حوزه های انتخاباتی معینی را هدف قرار داده است که در آن انتخابات مقدماتی حزب در رقابت بین یک نامزد محافظه کار دموکرات(طرفدار سرسخت اسرائیل) و یک نامزد مترقی(حامی آرمان فلسطین) انجام می گیرد. هدف لابی جلوگیری از گسترش منظم اردوگاه طرفدار فلسطین در کنگره است. این جاه طلبی نتایج متفاوتی داشته است. در ۱۸ مه ۲۰۲۲، در کارولینای شمالی، دو نامزد مورد حمایت آیپک در انتخابات مقدماتی دموکرات ها پیروز شدند. برعکس، سامر لی، یک نامزد پیشرو آفریقایی-آمریکایی با امکانات مالی ای بی‌نهایت کمتر، علی‌رغم کمپین بسیار سنگین super-PAC در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها علیه او ، در پنسیلوانیا پیروز شد.

شاید مهم ترین مورد آن چیزی باشد که در ناحیه ۲۸ تگزاس (در جنوب غربی ایالت) رخ داد، جایی که نبرد بین یک نماینده دموکرات محلی و بسیار قدیمی، هنری کوئلار، و رقیبی جوان بنام جسیکا سیسنروس جریان داشت. هنری کوئلار از ابتدا توسط super-PAC به میزان ۱.8 میلیون دلار (۱.7 میلیون یورو) حمایت مالی می شد. جسیکا سیسنروس در عوض کسی است که به خاطر حمایتش از فلسطینی ها و حمایت برنی سندرز و چپ دموکرات محلی شناخته می شود. کوئلار که خود را یک «دموکرات محافظه کار» در موضوعاتی مانند حقوق مهاجرین، سقط جنین، دسترسی به مراقبت های بهداشتی و غیره و حامی پرشور اسرائیل معرفی می کند، در نهایت با اختلاف اندک ۰.5 امتیاز (از ۵۰۵۰۰ رای) برنده شد. وی از سال ۲۰۰۲ تاکنون بدون وقفه در حوزه انتخابیه خود انتخاب شده است.

جنگی برای آینده حزب دمکرات

در این چشم‌انداز سیاسی که تحت سلطه تلاش برای تأمین مالی است، باید به موردی اشاره کرد که کمتر از آنچه به نظر می‌رسد قابل توجه است: مورد نامزدهای دموکرات که هم از بودجه حمایت مالی super-PAC سود می‌برند و هم... از J-Street ، لابی دیگرطرفدار اسرائیل در ایالات متحده. این لابی همچنان مدافع «راه‌حل دو کشور» است و از استعمار اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی فلسطین انتقاد می‌کند. تعداد چنین نامزدهائی حدود پنجاه نفر است (۶). مشهور ترین آنها نانسی پلوسی است. او در ۸۲ سالگی رئیس کنونی مجلس نمایندگان است و از سال ۱۹۸۷ همواره از کالیفرنیا انتخاب شده است. او که متحد مادام العمر آیپک است، این بار از حمایت آن و همچنین J-Street بهره مند شد.

با این حال پلوسی در گذشته به دلیل خصومت شدید خود با نمایندگان جوان طرفدار فلسطین در حزب خود - که اکثراً زنان نماینده هستند- برجسته شده است. پس چرا لابی «مترقی» نیز از او حمایت کرد ؟ زیرا او از این لابی تقاضای حمایت کرد. زیرا تفاوت بزرگ بین آیپک و J-Street این است که اولی بودجه خود را به کسانی که از آنها حمایت می کند اختصاص می دهد، در حالی که دومی به کسانی اختصاص می دهد که از آن درخواست آنرا کرده باشند. خلاصه کنیم سوال اینست که چرا برای اولین بار، نانسی پلوسی درخواست کمک مالی را به لابی مترقی طرفدار اسرائیل ارائه کرده است، در حالیکه او همیشه از حمایت پرشور آیپک برخوردار بوده ؟ بدون شک به این دلیل که امروز وقتی شما یک رهبر دموکرات هستید، اگر می خواهید از حمایت جوانان برخوردار شوید باید رابطه خوبی با J-Street داشته باشید. زیرا آیپک امروز به نماد داشتن موضع گیری راست افراطی تبدیل شده است.

در اواخر ماه مه ۲۰۲۲، یک مطالعه جدید از مرکز مطالعات جمعیتی پیو(Pew) که براساس ۱۰ هزار مصاحبه انجام گرفته، نشان داد که خصومت جوانان آمریکایی نسبت به سیاست اسرائیل به شدت افزایش یافته است. خصومتی که در بین جوانان دموکرات بیشتر به چشم می خورد. در محافل دانشگاهی، حمایت از فلسطینی ها همچنان رو به افزایش است. در ماه مه، هاروارد کریمسون، روزنامه دانشجویی معروف دانشگاه (و تنها روزنامه محلی)، حمایت خود را از تحریم اسرائیل اعلام کرد. در محافل اصلی طرفدار رژیم صهیونیستی، نگرانی از نارضایتی، اگر نگوییم خصومت، بسیاری از یهودیان جوان نسبت به اسرائیل در حال افزایش است. در نیویورک، اخیراً یک انجمن یهودی به نام «شبکه همبستگی»( Solidarity Network) تشکیل شد که هدف آن نه تنها «ارائه یک چالش صریح به جنبش بایکوت و عدم سرمایه گذاری و تحریم اسرائیل ، بلکه به سوسیالیست‌های دموکراتیک آمریکا»، سازمان جناح چپ به رهبری برنی سندرز است(۷).

به عبارت دیگر، هر چیزی که آیپک شش دهه برای آن مبارزه کرده است، یعنی حمایت هر دو حزب از اسرائیل ، در حال از بین رفتن است . و لابی طرفدار اسرائیل ابائی ندارد که به طور فزاینده‌ای حامی راست نژادپرست سفیدپوست شناخته می‌شود. سندرز درست متوجه شد. نبرد بین چپ دموکرات و آیپک، که یا از جمهوری‌خواهان و تهوع‌آورترین جریان هایشان حمایت می‌کند، یا از محافظه‌کارترین دموکرات‌ها، بسیار فراتر از موضوع خاورمیانه است. بنظر او این «جنگی برای آینده حزب دمکرات» است(۸).

۱- در مورد فعالیت این لابی به مقالات منتشر شده در اوریانت ۲۱ مراجعه کنید.

۲- AIPAC, « Announcing America’s Pro-Israel PAC », 17 décembre 2021.

۳- « More than 100 GOP primary winners back Trump’s false election fraud claims, Post analysis finds », Washington Post, 14 juin 2022.

۴- Ben Samuels, « Former Aipac officials warn against organizations’s new political moves », Haaretz, 10 janvier 2022.

۵- Halie Soifer, « Aipac’s latest pro-Israel political stunt endangers America », Haaretz, 13 mars 2022.

۶- Lire Arno Rosenfeld & Jacob Kornbluh : « Why are Aipac and J Street endorsing the same candidates ? », The Forward, 3 juin 2022.

۷- Dana Rubinstein, « How a new pro-Israel group aims to sway NY Elections”, The New York Times, 12 mai 2022.

۸- Shane Goldmacher, « Bernie Sanders prepares for “war” with Aipac and its Super PAC, New York Times, 20 mai 2022.