آرژانتین، از صهیونیسم تا یهودیت. اقدامات همسو با اسرائیل رئیس جمهور جدید آرژانتین، خاویر مایلی

رئیس جمهور جدید خاویر مایلی در بوینس آیرس، متحد احزابی است که بطور سنتی یهود ستیز می‌باشند و در عین حال مانند بسیاری از راست های افراطی با بوق و کرنا از اسرائیل حمایت می کند. او همچنین قصد دارد به دین یهود گرویده و از مرام یکی از شاخه‌های آن که طرفدار سیاست استعماری اسرائیل است، حمایت کند. انسان‌ها عوض نمی شوند...

در میان عادات عجیب و غریب خاویر مایلی که بطور گسترده به نمایش گذاشته شده و تبلیغ می شود، ارتباط او با مذهب یهودیت قابل توجه است.بدین ترتیب در اولین سفر رسمی خود بعنوان رئیس جمهور در آغاز فوریه ۲۰۲۴، به اسرائیل رفت و در آنجا علاوه بر اعلام انتقال سفارت آرژانتین به بیت المقدس، عکسها و فیلمهای متعددی از او در حال اشک ریزی در مقابل دیوار ندبه منتشر شد.

صهیونیسم خاویر مایلی و همسویی او بدون کوچکترین نگاه به گذشته یا انتقاد از مواضع بنیامین نتانیاهو چندان هم تعجب انگیز نیست. وی در جهان غرب، وابسته به گرایش راست افراطی است و این موضع ایدئولوژیک، هم در سیاست داخلی و هم در عرصه بین‌المللی صادق است. این بخشی از یک استراتژی برای راست جهانی است که توسط یکی از تأثیر گذار ترین مشاوران مایلی بنام آگوستین لاژه توسعه یافته است. هدف او هماهنگ کردن نیروهای راست علی‌رغم تضاد های موجود بین آنهاست. این نویسنده جوان و موفق، در عرصه راست افراطی اسپانیایی زبان،با تعصب فراون ضد جنبش ووک (wok) ( بیدار و آگاه) است. وی سخنان خود را چنین خلاصه می کند:

یک راست جدید می‌تواند از پیوند آزادیخواهان غیر مترقی،محافظه کاران غیر مُنفَعِل و سنت گرایان غیر بنیاد گرا شکل گیرد. نتیجه این امر پدیدار شدن یک نیروی قاطع در دنیای سیاست نادرست است که می تواند به مخالفت رادیکال با کاست سیاسی ملی و بین المللی تبدیل شود (۱).

لاف زدن در مورد انتقال سفارت

برای آقای مایلی که بسیار پایبند به ایدئولوژی راست افراطی است، منطقی ترین عمل اتحاد با همه اشکال راست افراطی در سراسر جهان غرب می باشد. مایلی دارای نگاه مغرضانه ضدکمونیستی می باشدکه مستقیماً از دوران جنگ سرد بجا مانده است بدون کمترین تأثیر از وقایع ۳۵ ساله پس از فروپاشی دیوار برلین. اشتیاق او بحدی است که دولتش، رابطه با چین کشور قدرتمند آسیا را علی‌رغم توافقات بازرگانی اساسی با آرژانتین، متزلزل کرده است. او در مجمع محافظه کاران شمال آمریکا که در ۲۴ فوریه ۲۰۲۴ در ایالت مریلند تشکیل شد، به قیمت رنجاندن بایدن، با دونالد ترامپ روبوسی کرد(۲).

در این شرایط، هیچ چیز برای خاویر مایلی طبیعی تر از همسو شدن با نتانیاهو یا حتی با افراطی ترین متحدان ائتلاف نخست وزیر اسرائیل نیست. عجالتا یادآور می شویم که اعلام انتقال سفارت آرژانتین از تل آویو به بیت المقدس تنها یک ترفند است. ریاست جمهوری آرژانتین قدرت سازماندهی این انتقال را ندارد، این امر تنها در صورت موافقت اکثریت نمایندگان مجلس آرژانتین امکان پذیر است و حزب مایلی بشدت در مجلس در اقلیت است.

صهیونیسم خاویر مایلی بخشی از ایدئولوژی راست افراطی است و شکی نیست که او مایل است افراطی ترین اظهارات رهبران اسرائیل را تحسین کند. برای او، حتی در شرایط یک کشتار بی‌سابقه در غزه، مسئله فلسطین وجود ندارد... زیرا در عهد عتیق اشاره‌ای به این موضوع نشده است.

یهودی شدن خاویر مایلی

حال به جنبه دیگر و در عین حال بسیار عجیب تر رهبر آرژانتین بپردازیم یعنی تمایل این کاتولیک برای گرویدن به دین یهود.از قبل از انتخابات تا همین اواخر، خاویر مایلی خود رابه جریان بسیار حاشیه‌ای اولترا لیبرالیسم، لیبرتارینیسم یا «آنارکو سرمایه‌داری» منتسب می‌کرد. با این وجود، اتحادهای او هیچ شکی در جهت گیری «راست افراطی» او باقی نگذاشت. او به سرعت با ویکتوریا ویلروئل (معاون رئیس‌جمهور ) که از خانواده‌ای نظامی و وابسته به جناح راست افراطی بود، همسو گشت.

قابل ذکر است که مشخصه راست افراطی در آرژانتین، ملی گرایی است که بیان هویت ملی آرژانتین است و تعلق به مذهب کاتولیک که نتیجه آن حذف تمام مذاهب دیگر می باشد. به بیان روشنتر آرژانتینی واقعی یک کاتولیک ناسیونالیست است که همواره بشدت یهود ستیز بوده است. ورای راست افراطی، ملت آرژانتین مدتهاست که خود را با کاتولیک بودن خود تعریف کرده است، به طوری که تا اصلاح قانون اساسی در سال ۱۹۹۴، رئیس جمهور آن باید کاتولیک می بود.

در چنین شرایطی، تمایل گرویدن به یهودیت از جانب خاویر مایلی،ممکن است راهی برای خاتمه دادن به هرگونه افشای یهود ستیزی باشد. در واقع ، همانطور که مارتین ویسنته و ماتیاس گرینشپان در تحقیق ترکیبی که در مورد همگرایی مذهبی و سیاسی در حزب لیبرتاد آوانسیا که حزب وابسته به ریاست جمهوری است به آن اشاره می‌کنند : این تغییر مذهب، امکان ادغام گرایش‌های مختلف راست افراطی را فراهم می‌کند(۳). بنابراین، علاوه بر ویکتوریا ویلروئل، حداقل یک نئونازی سابق بنام رودولفو بارا،در مقام دادستان کل که معادل وزیر دادگستری در فرانسه است، در دولت جدید آرژانتین حضور دارد.

در واقع به نظر می رسد که مایلی بیشتر به عرفان های مختلف به سبک جنبش New age علاقه مند است تا به طور خاص یهودی. او خصوصا از یک غیبگو که قادر به برقراری ارتباط تله پاتی با حیوانات، از جمله حیوانات مرده بود خواست تا ترتیبی دهد که رهبر فعلی آرژانتین بتواند با سگش که در سال ۲۰۱۷ مرده بود، گفتگو کند (۴). در‌واقع از همان دورانِ گرایشِ به عرفان بود که به مذهب یهود نزدیک شد.

مایلیِ اقتصاد دان کمی شبیه مایلیِ «در شرف یهودی شدن» است. وی غالبا هویت خود را از طریق نویسندگان مبهم (حداقل برای افراد عادی) و نقل قول هایی که قرار است مواضع او را توضیح دهد، ابراز می کند. وقتی صحبت از اقتصاد به میان می‌آید، مایلی در بسیاری از مصاحبه‌های خود تقریباً به ناچار به کتاب یا مقاله‌ای ناشناخته برای عموم مردم، استناد می‌کند تا از یکی از مواضع خود حمایت کند که اغلب اقتصاددانان این امر را خطرناک و مشکل‌ساز می‌دانند. به همین ترتیب، او اغلب با نقل قول هایی از کتاب های مکابیان * در مقام شخصی صاحب نظر، برای توضیح یک مسأله یا تأیید معنویت یهودیت، مخاطب ناآگاه را دچار سر در گمی می کند. مایلی علی‌رغم شواهد عینی که یک شاگرد تنبل ته کلاس است موفق شده خود را بعنوان دانش آموز خوبی که قبل از امتحان متون پایه درسی اش را دوره کرده است، معرفی کند. چه در اقتصاد و چه در علوم دینی.

ادای احترام به لوبویچ

خاویر مایلی نزدیکی ایدئولوژیک خود را با خشن ترین شاخه حسیدی های معاصر(۵) نشان داده است :جامعه ای که توسط خاندان چاباد-لوباویچ تأسیس شد. وی در نوامبر ۲۰۲۳، پس از اینکه به ریاست جمهوری انتخاب شد (و هنوز مراسم تحلیف را بجا نیاورده بود)، عازم نیویورک شد و در آنجا برای ادای احترام، بر مزار آخرین تبار لوباویچ، مناخیم ماندل اشنیرسون، رفت.

از میان فرقه های متعصب و اتدوکس یهودیت، حسیدی ها بیشترین طرفدار سیاست استعماری اسرائیل هستند.آنها تورات را به منزله نقشه املاک میدانند و مرزهای اسرائیل را همانگونه که در متون مقدس تعریف شده است بعنوان سند مالکیت برآن سرزمین می‌شناسد. بدین ترتیب همه چیز برای مایلی جفت و جور شد. هم صیهونیست عاشق و شیفته است و هم بزودی یک یهودی متعصب خواهد شد.سیاست استعماری حسیدی های موعود گرا در تضاد با رئیس جمهور اولترا لیبرال آرژانتین نیست. ولی کسی که مالکیت خصوصی را بعنوان یک حق مقدس می پذیرد، غصب زمینهای اقوام اولیه قاره آمریکا را یک جرم نمیداند.

۱- Augustin Laje, La batalla cultural. Reflexiones criticas para une Nueva Derecha, Harper Collins, Mexico

۲- Conservative Political Action Conference (CPAC)

۳- Milei, Espiritualmente judeo’’ Anfibia 16 février 2024

۴- Juan Luis Gonzales, El lovo. La vida desconosida de javier Milei y su irrupcion la politica Argentina, planta, 2023

۵- حسیدی به معنی عام تصوف یهودی است که لزوماً ارتدکس هم نیست