فساد

سلطنت های خلیج فارس چگونه پادشاه سابق خوان کارلوس را ثروتمندتر کردند

پادشاه پیشین اسپانیا که از اوت سال ٢٠٢٠ به درخواست پسرش فیلیپه ششم به دلیل رسوایی های فساد به ابوظبی تبعید شد، به لطف حاکمان خلیج فارس طی ٣٩ سال سلطنت ثروت قابل توجهی اندوخته است.

محمد بن سلمان ، ولیعهد سعودی (MBS) هنگام سفر به مادرید در آوریل ٢٠١٨ به گروهی از روزنامه نگاران اسپانیایی که به حضور پذیرفته بود ، اعتماد کرد و گفت: « فقط یک شخص غیر سعودی ، پادشاه خوان کارلوس ، شماره تلفن همراه پدر من را دارد». و سپس افزود: « و آنها هر از گاهی با هم تماس می گیرند.»

اظهارات ولیعهد و فرد قدرتمند عربستان سعودی بیانگر پیوندهای خوان کارلوس اول، پادشاه سابق اسپانیا با پادشاهی های خلیج فارس و نه فقط عربستان سعودی است. شاهد این امر تصمیم پادشاه پیشین در ٣ اوت سال ٢٠٢٠ است که بدنبال ، تحت تعقیب قرار گرفتن بدلیل رسوایی های فساد مالی، امارات متحده عربی (امارات متحده عربی) را برای تبعید انتخاب کرد. برای او گزینه های دیگر کم نبود از پرتغال تا جمهوری دومنیکن.

وی در آنجا میزبان ولیعهد و مرد قدرتمند فدراسیون ، محمد بن زاید (MBZ) است که در اواسط فوریه با او عکس گرفت و اینکار بی شک برای پایان دادن به شایعاتی بود که در اسپانیا در مورد وضعیت بد سلامتی پادشاه سابق که ٨٣ سال دارد ، منتشر می شد. ، در مورد وضعیت سلامتی اش خوان کارلوس در آن زمان به هفته نامه Hola گفت: « من خوب هستم ، روزانه دو ساعت ژیمناستیک انجام می دهم.»

او در ابتدا در یک سوئیت بزرگ در Emirates Palace ابوظبی ، یکی از مجلل ترین هتل های جهان اقامت گزید ، اکنون در یک ویلای مجلل در جزیره زایا نورایی که کمتر از یک ساعت با پایتخت فاصله دارد، ساکن است. پادشاه پیشین بدین ترتیب به لیست تبعیدیانی پیوست که مدتی را در ابوظبی یا دبی گذرانده اند ، مانند بی نظیر بوتو و پرویز مشرف از پاکستان ، و اخیراً ، آنیسا مخلوف ، مادر رئیس جمهور سوریه بشار اسد و دخترش بوچرا .

ملاقات با محمد بن زاید (MBZ)

محمد بن زاید در گذشته نیز لطف های دیگری به پادشاه پیشین اسپانیا کرده بود. در سال ٢٠١١ او به خوان کارلوس دو خودروی فراری هدیه داد که قیمت هر کدام بیش از ٣٥٠ هزار یورو بود و پادشاه پیشین در نهایت آنها را به نهاد میراث ملی داد که در سال ٢٠١٧ به قیمت ٤٤٣ هزار و ٨٤٢ یورو به حراج گذاشته شدند. خوان کارلوس همچنین در ماه نوامبر طی مسابقات جایزه بزرگ Formule ١ در ابوظبی میهمان وی بود ، جایی که گاهی اوقات با دخترانش به آنجا می رفت. در همین محل، و در کنار پیست مسابقه یاس مارینا در ماه نوامبر ٢٠١٨ بود که پادشاه پیشین اسپانیا با محمد بن سلمان، دست داد و مبادله کوتاهی کرد ، یعنی فقط یک ماه پس از ترور جمال خاشقچی ، روزنامه نگار سعودی ، در استانبول ، که وی مسئول آن تلقی می شود. بدین ترتیب او اولین شخصیت غربی بود که به محمد بن سلمان کمک کرد تا چهره خود را مجددا بیاراید. آژانس مطبوعاتی سعودی (SPA) به سرعت عکس این ملاقات را منتشر کرد که در سراسر جهان پخش شد.

به نظر می رسد تحقیقی که توسط دادستان ژنو ، ایو برتوسا ، در سوئیس انجام شد، بعلاوه تحقیقاتی که بعداً توسط دادگاه عالی اسپانیا آغاز گردید و بیش از هر چیز ، افشاگری های مطبوعات اسپانیایی و خارجی ، به ویژه روزنامه The Telegraph در لندن ، نشان می دهند كه خوان كارلوس اول، اندكی قبل از به سلطنت رسیدن در ١٩٧٥ ثروت زیادی به دست آورده بود. این ثروت عظیم ، به لطف سخاوتمندی خانواده های سلطنتی خلیج فارس و تمایل سران دولت های اسپانیا به بستن چشمهایشان علی رغم آگاهی از این امور، جمع شده بود. مسئولین اسپانیائی می گفتند كه کشور مدیون کمک های وی برای ایجاد دموكراسی در اسپانیا است.

نیویورک تایمز در سال ٢٠١٤ دارائی او را ١.٨ میلیارد یورو تخمین زد ، رقمی کمتر از دیگر خانواده های سلطنتی اروپا ، اما سرسام آور اگر درنظر بگیریم که او تنها در سال ١٩٦٩ توسط ژنرال فرانسیسکو فرانکو (١٩٧٥-١٨٩٢) به عنوان جانشین خود به سمت پادشاه منصوب شد و در آنزمان با ثروتمند بودن فاصله زیادی داشت. قبل از انتصاب ، او با پدرش، خوآن دو بوربون باتنبرگ، در ویلا ژیرالدا در کاسکایس (پرتغال) زندگی ساده ای را می گذراند. او سپس آنجا را برای مدت طولانی به قصد تحصیل در اسپانیا ، به ویژه در آکادمی نظامی ساراگوسا، ترک کرد. با آگاهی از شکنندگی نهاد سلطنت در اسپانیا ، شاید او سعی داشت با ثروت اندوزی مجبور نباشد در صورت لزوم مانند پدر یا پدربزرگش ، پادشاه آلفونسو سیزدهم ، در تبعید با امساک زندگی کند.

در جریان بحران نفت در سال ١٩٧٣ بود که خوان کارلوس ، که در آن زمان تنها ولیعهد منصوب شده توسط یک دیکتاتور بود ، فرصت دریافت اولین کمیسیون های خود را پیدا کرد. ژنرال فرانکو در آن زمان از شاهزاده خواست تا برای تأمین انرژی اسپانیا به عربستان سعودی متوسل شود در حالی که دیکتاتور به نوبه خود با موفقیت دست یاری به سوی عراق دراز کرد. صدام با او روابط بسیار خوبی داشت. «برادر» پادشاه عربستان روزنامه نگار ربه کا کانتانس در کتاب «زندگی نامه کامل خوان کارلوس اول» می نویسد:« خوان کارلوس یک فرستاده نزد ولیعهد سعودی فهد بن عبدالعزیز آل سعود فرستاد که بلافاصله او پاسخ داد:“به برادر من شاهزاده دان خوان کارلوس بگوئید که ما تمام نفت مورد نیاز اسپانیا را برای او ارسال خواهیم کرد”» . او سپس اضافه می کند: « شاهزاده در ازای ارتباط خوب برقرار کردن ، کمیسیون دریافت کرد و همه این امر را طبیعی دانستند». هنگامی که سرانجام دموکراسی در اسپانیا برقرار شد ، از سال ١٩٧٨ ، خوان کارلوس که چهار سال زودتر به سلطنت رسیده بود ، همچنان این کمیسیون نفتی را دریافت می کرد.

خوان کارلوس همچنین هدیه غیر نقدی دیگری از شاهزاده فهد دریافت کرد. در سال ١٩٧٩ ، وی کشتی بادبانی فورتونا را به او هدیه داد كه پادشاه اسپانیا هر تابستان به مدت ٢١ سال با آن در آبهای جزایر بالئاریك قایقرانی می كرد. شش ماه پس از به تخت نشستن ، در ژوئن ٢٠١٤ ، پادشاه فیلیپه ششم خواستار پایان دادن به این کار شد. وی سقفی استاندارد ، تا حدی غیر دقیق ، برای هدایایی که اعضای خانواده سلطنتی می توانند دریافت کنند ، تعیین کرد.

ارتباطات تجاری با شاهزاده فهد ، که در سال ١٩٨٢ به سلطنت رسید ، فقط مربوط به نفت نبود. روزنامه نگار خوزه گارسیا آباد در کتاب «در خلوت پادشاه»( La soledad del rey ) می نویسد : خوان کارلوس از فهد هنگام بازدید وی از مادرید ١٠٠ میلیون دلار وام (٨٤ میلیون یورو) درخواست کرد و بلافاصله فهد وامی ده ساله و بدون بهره را به او هدیه داد. طبق تحقیق نویسنده خوان کارلوس آن را در موقع مقرر و به طور کامل پرداخت نکرد.

از نظر زمانی ، شاهزاده فهد اولین رهبران جهان اسلام نبود که خوان کارلوس به دنبال کمک مالی از او بود. به گفته اسدالله علم ، نویسنده کتاب «شاه و من»(The Shah and I)، در سال ١٩٧٧ ، محمد رضا پهلوی، شاه ایران، نامه ای از رئیس دولت اسپانیا دریافت کرد که از او خواستار ١٠ میلیون دلار (٨.٤ میلیون یورو) برای «تقویت سلطنت اسپانیا» شد. علم که وزیر دربار تهران بود ادعا می کند که خوان کارلوس مبلغ درخواستی را بدست آورده است.

سفر برای شکار در بوتسوانا که دردسرساز شد

خوزه گارسیا آباد و ربکا کوئین تانس - اولین کتاب وی به سال ٢٠٠٠ برمی گردد و او برای یافتن ناشر مشکل پیدا کرد - تنها دو روزنامه نگاری هستند که پیش از فروپاشی افسانه پادشاه نمونه به هنگام سفر او برای شکار به بوتسوانا ، زندگی نامه کمتر مطیعانه ای از خوان کارلوس اول منتشر کردند. در آوریل ٢٠١٢ وی همراه با معشوقه اش ، کورینا لارسن و یکی از پسران خود در حال شکار فیل بود. این سفر برای شکار ، که قرار بود مخفی بماند ، متوقف شد زیرا لگن خاصره پادشاه شکست و او می بایست سریعا به اسپانیا برگردانده شود.

این محمد ایاد کیالی ، یک اسپانیایی سوری تبار بود که همه هزینه های (بیش از ٥٠ هزار یورو) پادشاه و همراهانش را در این سفر به بوتسوانا پرداخت کرده بود. کیالی که در آن زمان معروف بود نماینده عامل شاهزاده سلمان بن عبدالعزیز آل سعود (که در سال ٢٠١٥ پادشاه شد) در اسپانیا است ، تا زمان مرگ در سال ٢٠١٩ ، Casa Al Riyadh SL ، یک شرکت هولدینگ املاک و مستغلات سعودی را از مادرید مدیریت می کرد. وی همچنین در اواخر قرن گذشته سازماندهی اقامت سلمان و پادشاه فهد را در ماربلا (جنوب اسپانیا) به عهده داشت. خوان کارلوس هر سال تعطیلات تابستانی خود را در مایورکا قطع می کرد تا از آنها دیدن کند.

وقتی ملک فهد در اوت ٢٠٠٥ درگذشت. خوان کارلوس از دولت خواست یک روز عزای رسمی را اعلام کند . جانشین وی ، ملک عبدالله بن عبدالعزیز آل سعود نیز با خوان کارلوس اول به همان اندازه سخاوتمندانه رفتار کرد. در سال ٢٠٠٨ ، وی به وزارت دارایی عربستان دستور داد ١٠٠ میلیون دلار به بانک میرابود ، به حساب سوئیس بنیاد لوکوم ، که دفتر مرکزی آن در پاناما است ، و توسط پادشاه اسپانیا در آن سال ایجاد شد ، انتقال دهد.

به گفته منابع مرتبط با برگزاری کنفرانس بین ادیان ، این پول برای تشکر از وی برای اطمینان از برگزاری خوب این رویداد که توسط ملک عبدالله در مادرید در ماه ژوئیه افتتاح شد ، به او پرداخت شد. جای تعجب نیست که خوان کارلوس در ژانویه ٢٠١٥ ، در طی سفر خصوصی اش به ریاض برای عرض تسلیت به ملک سلمان درمورد درگذشت ملک عبدالله، در انظار عمومی اشک ریخت.

طبق اظهارنامه کورینا لارسن ، معشوقه سابق او، به دادستان سوئیسی که او را به پولشویی متهم کرده، دون خوان کارلوس ، در سال ٢٠١٨ ، ٦٤.٨ میلیون دلار (٥٤.٥ میلیون یورو) از هدیه مالی سعودی را به او «به خاطر سپاس و عشق» پرداخت کرد. همچنین در این پرونده آرتورو فاسانا ، سرپرست ثروت پادشاه در سوئیس و دانته کانونیکا ، وکیل وی ، تحت پیگرد قانونی هستند ، اما نه خود خوان کارلوس.

عشق شاید تنها انگیزه این سخاوت نیست. معشوقه وی همچنین شریک تجاری او در خلیج فارس بود. او گرچه آلمانی ، اما عضو گروه بازرگانان اسپانیایی بود که خوان کارلوس اول را در سفرهای رسمی اش به برخی از کشورهای منطقه همراهی می کردند. او حتی در ریاض در سال ٢٠٠٨ توسط شاهزاده الولید بن طلال ، که در آن زمان ثروتمندترین مرد جهان عرب بود ، پذیرفته شد. بر اساس اطلاعات منتشر شده در شرکت وی، Kingdom Holding Co، او کورینا لارسن را به عنوان نماینده پادشاه اسپانیا برای ناهار تجاری دعوت کرده بود. ارتباط با بحرین و پادشاه آن

علاوه بر این ، آرتورو فاسانا هنگام بازجویی در ژنو اعتراف كرد كه پادشاه اسپانیا در سال ٢٠١٠ شخصاً یك چمدان حاوی ١.٩ میلیون دلار (١.٦ میلیون یورو) ، هدیه پادشاه بحرین، حمد بن عیسی آل خلیفه ، را در سوئیس به وی تحویل داده است. پولی که بلافاصله به حساب بنیاد لوکوم واریز شد. خوان کارلوس از زمان کناره گیری در ژوئن ٢٠١٤ تا زمان عزیمت به تبعید در آگوست ٢٠٢٠ ، نیم دو جین سفر شخصی به بحرین انجام داده است. پادشاه بحرین همچنین در سپتامبر ٢٠١٩ فقط برای جویا شدن از وضعیت سلامت خوان کارلوس به مادرید سفر کرد ،که پس از هفدهمین جراحی خود در حال بهبود بود.

دادستانی عمومی اسپانیا تقاضای کیفرخواست نکرده است ، اما ، از جمله ، تحقیقات در مورد پرونده کمیسیون هایی را گشود که خوان کارلوس پس از بدست آوردن قرارداد بزرگ قطار سریع بین مکه و مدینه در سال ٢٠١١ توسط کنسرسیوم شرکت های اسپانیایی ، دریافت کرده بود. پادشاه از دوستان سعودی خود خواسته بودکه قرارداد ٦.٧ میلیارد یورویی را ، فسخ کنند که سارکوزی ، رئیس جمهور فرانسه آرزوی به دست آوردن آنرا داشت. اما خوان کارلوس اگرچه کمیسیون دریافت کرده اما نمی توان وی را به پیشگاه عدالت کشید. قانون اساسی اسپانیا تصریح کرده است که رئیس دولت « مصونیت دارد و مسئولیتی متوجه وی نیست ». بنابراین وی فقط به دلیل ارتکاب جرم پس از کناره گیری در سال ٢٠١٤ قابل پیگرد قانونی است. برای جلوگیری از آن ، وی بین دسامبر ٢٠٢٠ و فوریه ٢٠٢١ بدهی خود را که بیش از ٥ میلیون یورو بود با مقامات مالیاتی اسپانیا تسویه کرد.

اگر هدیه حاکم بحرین نسبت به سعودی ها چشمگیر نبود ، هدیه ای که پادشاه اردن حسین به خوان کارلوس داد ، سرنوشت دیگری داشت. در دهه ١٩٧٠ ، پادشاه هاشمی La Mareta ، یک ویلای ساحلی باشکوه را در جزیره لانزاروته (جزایر قناری) ساخته بود که هرگز در آنجا اقامت نکرد. او آن را در سال ١٩٨٩ به پادشاه اسپانیا تحویل داد که وی به نوبه خود ، آن را به اداره میراث ملی سپرد. خانواده سلطنتی اسپانیا از این ویلا کم استفاده کردند و مایورکا را برای تعطیلات به جزایر بالئاریک ترجیح دادند. کسی که بیشترین مدت در آنجا ماند - سه هفته در سال ١٩٩٢ - رئیس جمهور سابق اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی، میخائیل گورباچف ، همراه همسرش رایسا بود.

خوان کارلوس برای ثروت اندوزی به سلطنت های خلیج فارس نزدیک شد ، زیرا آنها به خوبی پذیرای او بودند. اما فراتر از پول ، او دوستان واقعی برای تفریح مانند حسین اردنی پیدا کرد و دیگرانی مانند پادشاه سلمان که متین تر بودند. پادشاهان ، سلاطین و کسانی که به دور آنها می چرخیدند به نوبه خود از برقراری رابطه نزدیک با یک خانواده سلطنتی اروپا بسیار خوشحال بودند.

فیلیپه ششم که در سال ٢٠١٤ به پادشاهی اسپانیا رسید ، درست نقطه مقابل پدرش است. روابط تاریک خوان کارلوس همیشه او را آزار می داد ، خصوصاً که این روابط اکنون سلطنت را به خطر می اندازد. برای نجات سلطنت بود که او یک سال پیش از ارث خود صرف نظر کرد و پادشاه پیشین را با محروم کردن از دریافت کمک هزینه به عنوان رئیس دولت سابق تنبیه کرد.

ژوزپ پیکه ، وزیر امور خارجه سابق اسپانیا ، ده سال پیش در گفتگویی در مورد کسی که در آن زمان ولیعهد اسپانیا بود ، اظهار داشت: « او یک ذهنیت نسبتاً ژرمنی دارد و کنار آمدن با ذهنیت های شرقی برایش بسیار دشوار است».